وبلاگ

مهندسی متالورژی

آوریل 1, 2020 توسط - در اخبار صنایع

14 مطلبی که یک مهندس متالورژی برای موفقیت در بازار کار باید بداند:

نویسنده: مهدی نقویان

یک مهندس متالورژی در دانشگاه واحدهای درسی مختلفی را در ارتباط با خواص مکانیکی، فیزیکی و ترمودینامیک مواد، کریستالوگرافی مواد، استاتیک و مقاومت مصالح، دگرگونی های فازی، ریخته گری و انجماد، انتقال حرارت، تولید آهن، فولادسازی، اصول استخراج و تولید فلزات، جوشکاری، شکل دهی فلزات، خوردگی، مهندسی سطح و … می گذراند و یک آمادگی حداقلی را برای ورود به محیط های کاری مرتبط با این واحدهای درسی کسب می کند. افرادی که در واحدهای صنعتی به مصاحبه­ ی استخدامی با مهندسان متالورژی فاقد سابقه­ ی کار می پردازند، انتظار ندارند که این افراد اطلاع کامل و دقیقی از دانش تخصصی آن واحد صنعتی داشته باشند ولی این انتظار را دارند که یک فارغ التحصیل مهندس متالورژی از حداقل های دانش و تخصص موجود در آن صنعت و حوزه های مرتبط با آن اطلاعی داشته باشد و با مفاهیم متالورژیکی آن صنعت بیگانه نباشد. از آنجایی که شاخه های کاری مهندسی مواد و متالورژی بسیار وسیع و گسترده بوده و امکان استخدام در همه­ی آن شاخه ها برای فارغ التحصیلان متالورژی وجود دارد، افراد جویای کار در این رشته باید بتوانند یک اطلاعات حداقلی در همه­ ی زمینه های کاری مهندسی متالورژی داشته باشند. این اطلاعات لزوماً در دانشگاه و کتب دانشگاهی آموزش داده نمی شود، حتی ممکن است جایگاه و اهمیتی هم در سرفصل آموزش های دانشگاهی نداشته باشند و بدتر از آن این که در نهایت تاسف باید گفت درصد قابل توجهی از اساتید دانشگاهی این رشته، مجهز و مسلط به دانش کاربردی این اطلاعات بسیار مهم در صنعت ایران هم نیستند. در این نوشته، به 14 مطلبی که یک مهندس متالورژی برای موفقیت در بازار کار باید بداند اشاره می شود. برای کسب این دانش یا مهارت ها می توانید به ده کتابی که یک مهندس متالورژی باید بخواند مراجعه کنید.

1- شناخت حداقلی از انواع آلیاژهای مهندسی، مشخصات مهم آن ها، نام تجاری و نام استانداردی آن ها به ویژه در استاندارد DIN EN، ASTM و AISI داشته باشد. این شناخت در خصوص فلزات پر کاربرد در صنعت ایران از جمله انواع چدن ها (خاکستری و داکتیل در اولویت هستند)، فولادها (فولادهای ساختمانی، فولادهای عملیات حرارتی پذیر، فولادهای ابزار و فولادهای زنگ نزن در اولویت هستند)، آلومینیوم ها، برنز و برنج ها، سوپر آلیاژها (بخصوص سوپر آلیاژهای پایه نیکل)، زاماک و … اهمیت بیشتری دارد. شناخت آلیاژهای مهندسی حداقل در حدی باید باشد که با شنیدن یا برخورد با نام آن ها، یک اطلاعات یکی دو خطی طبقه بندی شده به ذهن متبادر گردد.

2- مشخصه های مهم مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی مواد را بشناسد و با مفاهیم آن آشنا باشد. یک مهندس متالورژی باید با مفاهیم تنش و کرنش، سختی، الاستیک و پلاستیک، مدول الاستیسیته، استحکام کششی، استحکام تسلیم، افزایش طول، چقرمگی، انرژی ضربه، شکست، خستگی، خزش، ساختار فازی، دانسیته، درصد انقباض، قابلیت مغناطیسی و … آشنا باشد و از واحد سنجش (یکا) و روش آزمون آن ها مطلع باشد.

3- انواع آزمون های پر کاربرد مواد در دنیای مهندسی را بشناسد و از نحوه انجام و تحلیل آن اطلاعی داشته باشد. متالوگرافی و شناسایی فازهای ساختاری فلزات از همه مهم تر است، اصولش را بدانید. آزمون کشش برای اطلاع از مشخصه های منحنی تنش – کرنش، آزمون کوانتومتری برای اطلاع از آنالیز شیمیایی و عنصری، آزمون های سختی سنجی به ویژه آزمون های برینل، ویکرز و راکول، آزمون ضربه هم در اولویت هستند.

4- اطلاعات عمومی و حداقلی از انواع روش های ساخت و تولید به خصوص روش ها و فرایندهای مهم ریخته گری (ریخته گری در ماسه، ریخته گری پیوسته یا مداوم، ریخته گری دقیق، ریخته گری دایکست در اولویت هستند)، فرایند های مهم جوشکاری (جوش برق یا SMAW، جوش آرگون یا TIG، جوش CO2در اولویت هستند)، فرایندهای مهم شکل دهی به ویژه آهنگری، نورد و اکستروژن، متالورژی پودر، روش های اصلی ماشینکاری به خصوص تراشکاری، فرزکاری و سنگ زنی داشته باشد. در این مورد این توضیح ضروری لازم است که اطلاعات تخصصی و دقیق در محیط کار تخصصی این روش های ساخت و تولید به دست می آید و یک فارغ التحصیل مهندسی متالورژی قرار نیست اطلاعات تخصصی در خصوص آن ها داشته باشد ولی برای شروع کار لازم است یک اطلاعات عمومی از آن ها در ذهن داشته باشد و لااقل یک فیلم چند دقیقه ای از نحوه انجام این فرایندها دیده باشد.

5- در تکمیل بند 4، ضروری است که یک فارغ التحصیل مهندسی متالورژی اطلاع بیشتری از روش انجام ریخته گری در ماسه داشته باشد. انواع کوره های ذوب به ویژه کوره القایی را بشناسد. دمای ذوب و ریخته گری انواع آلیاژهای مهم را بداند. انواع ماسه ها و روش های قالب گیری با ماسه به ویژه ماسه سیاه، ماسه CO2و ماسه فوران را بشناسد. مفهوم قالب و مدل را بداند. روش های متداول کروی کردن گرافیت در چدن های داکتیل را بشناسد. با مفهوم جوانه زنی، روش و کارکرد آن در ریخته گری آشنا باشد، سیستم های راهگاهی و کارکرد آن را بشناسد، مفاهیم تغذیه گذاری، مبردگذاری، فیلترگذاری و کارکرد آن ها را بداند. البته نیازی نیست که از طراحی آن ها و اطلاعات تخصصی تری که فقط در حین کار حاصل می شود، سر در بیاورد، فقط کافی است که از مفاهیم و کارکرد آن ها اطلاع داشته باشد.

6- با ریخته گری پیوسته و مراحل تولید شمش، میلگرد، لوله، ورق انواع فلزات به خصوص فولاد آشنا باشد.

7- با نمودار تعادلی آهن – کربن آشنایی کاملی داشته باشد. آهن آلفا، گاما و دلتا، گرافیت، کاربید، آستنیت، فریت و پرلیت را بشناسد و با موقعیت آن ها در نمودار آهن – کربن و نحوه تشکیل این فازها آشنا باشد. از چگونگی دگرگونی مارتنزیتی و بینیتی اطلاع داشته باشد.

8- اصول عملیات حرارتی را بفهمد. اطلاعات عمومی از مفاهیم بازپخت، کوئنچ، آنیل، نرماله کردن، سمانتاسیون، نیتریدینگ، سخت کاری موضعی و … داشته باشد.

9- با مفاهیم خوردگی فلزات و انواع مهم خوردگی به ویژه زنگ زدن، خوردگی گالوانیک، حفره دار شدن، خوردگی سایشی و حساس شدن در فولادهای زنگ نزن آشنا باشد. چرایی زنگ نزدن فولادهای زنگ نزن و تفاوت فولادهای پر کاربرد 304 و 316 را بداند. چرایی پاسیو بودن آلیاژهای مس و آلومینیوم در محیط و اتمسفر شهری را بداند. اصول و مفهوم حفاظت کاتدی را بداند.

10- با مفهوم پوشش دهی سطحی، آبکاری و اصول انجام آن بیگانه نباشد. با مفاهیم گالوانیزه کردن، انواع پوشش های گالوانیزه، سیاه کاری، پاسیو و کروماته کاری و کروم کاری‌ آشنا باشد.

11- با اسامی و روش کار بازرسی های غیر مخرب مثلVT، PT، MT، UT و RT آشنا باشد. البته لزومی ندارد که یک فارغ التحصیل مهندسی متالورژی بتواند این آزمون ها را انجام داده و تحلیل نماید، فقط کافی است که بداند مثلاً PT چیست و چگونه انجام می شود.

12- ابزارهای کنترلی مثل کولیس، عمق سنج، میکرومتر و … را بشناسد و سعی کند که نحوه­ی کار با آن ها را یاد بگیرد. اطلاعی هر چند جزئی از نقشه خوانی داشته باشد.

13- با یکاهای مهم مهندسی به ویژه MPa، N/mm2، psi، ksi، بار، اتمسفر، ژول، نیوتون متر، کیلو وات، اسب بخار و … و روش تبدیل آن ها به یکدیگر آشنا باشد.

14- رفرنس ها و مراجع، هندبوک ها و استانداردهای مواد و نحوه­ی استفاده از آن ها را بشناسد، به ویژه عنوان هندبوک های ASM را بداند و اطلاعی هر چند جزئی از فهرست مطالب و اطلاعات موجود در آن ها داشته باشد. یک فارغ التحصیل مهندسی متالورژی باید بداند که استانداردهای ASTM مربوط به چیست و گروه بندی آن چگونه است، کدها و استانداردهای ASME، NACE، DIN، ISO، AWS، ISIRI، SSPC و … مربوط به چیست و در کجا کاربرد دارد.

 این مقاله از وبلاگ http://mengineer.blogfa.com/post/21 برداشته شده است

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مجموعه نقش گذاران، متخصص در امر طراحی و تولید انواع مارک، بج سینه، مدال و تندیس می باشد.از این رو شما عزیزان میتوانید سفارشات خود اعم از هدایای تبلیغاتی اختصاصی و همچنین موارد نام برده شده را به این مجموعه اعلام فرمایید تا با بهترین کیفیت انجام وظیفه گردد.
  آرزوی بهروزی برای شما عزیزان

  آدرس:

  رشت ، خیابان مطهری-جنب بانک قوامین-ساختمان بنان -طبقه دوم-نقش گذاران

  شماره تماس:

  01333331689

  ایمیل:

  info@naghshgozaran.ir

  سبد خرید